جمعه سیصد و بیست و سوم: انزواطلبی

۳۲۳

مولای من سلام…

از آن جمعه‌هاست که نمی‌دانم حجم وسیعی از ناآرامی‌ام را چگونه باید در کلمات تقدیم کنم. دوازدهم بهمن نود و هفت مقارن است با سیصد و بیست و سومین هفته از سلسله مراقبت. و آقای ِ من عجیب دلتنگ و غم‌آلودم. روزهای متمادی است که کمتر صحبت می‌کنم، کمتر می‌نویسم، کمتر به مصاحبت با دیگران میل دارم و کمتر لبخند بر لبانم می‌نشیند.

جان ِ من

گلایه از هجوم محک‌ها  و آزمون‌ها ندارم، که ما آمده‌ایم برای رسیدن به آنچه خدا می‌خواهد و اگر پسند ِ رب در این چلانده‌شدن‌هاست، به روی چشم. درون خانه کم می‌سوزم مگر، که این دوزخ را دیوار به دیوار رزق ما قرار دادند؟ این حجم از ناصافی، نیرنگ، فریب، مکر و دروغ در لباس عمل به تکلیف؟ آقاجان، خدا گواه است و شما شاهدید، نمی‌گذارند کار کنیم… نمی‌گذارند کار کنیم… نمی‌گذارند کار کنیم… چه بگویم آقاجان که نگفته می‌دانید.

حضرت ِ امان

روزی پیری گفت: فلانی! اینکه مستمراً در دلت از خدا می‌خواهی که تو را یاری کند برای کناره گرفتن از خلق و سر بردن به تنهایی، اسباب رنجش مولاست چرا که رسم ایشان معاشرت با مردم است. باید باری از دوش مولا برداشت… و شرح داد که بار برداشتن از آنچه به شما تحمیل می‌شود یعنی تلاش در رفع گرفتاری مردم. نمی‌شود کسی خود را محب اهل بیت بداند اما از مردم غفلت کند، اگر بنا به خلوت گزیدن از مردم بود، خلوت معصومین آن‌چنان پربار بود که هیچ‌گاه تنهایی خود را به کسی جز خدا نفروشند اما راه این نیست، رسم این نیست… حق گفته است آقاجان اما چه کنم؟ کاهلی و کم‌کاری در تربیت خود، اینجاهاست که اثرش را نشان می‌دهد. مانند ورزشکاری که در روزهای تمرین کوتاهی کرده و در زمین مسابقه زار می‌ماند.

جناب ِ بابا

شیطان، سربازان خود را از میان قلب‌های سست انتخاب می‌کند. انگار در نبردی هستیم که نمی‌دانیم آنکه می‌آید سرباز دشمن است یا خودی. خطرناک‌تر آنکه گاه خودمان در خدمت شیطانیم. اصناف سربازان شیطان متعدد است. چه‌بسا کسی با حجاب کامل اسلامی، سرباز شیطان است. چه‌بسا کسی نمازخوان است و سرباز شیطان است. از شیطان که گله‌ای نیست، او به شیطنت خود مشغول است. ماییم که سپر انداخته‌ایم. ماییم که در تجهیز خود کوتاهی می‌کنیم.

 یا پناه…

الّا شما بزرگ‌تری نداریم. این‌طور نیست که اگر اجابت نکنید، مجیب دیگری باشد. بارها گفته‌ام که شما یکی از گزینه‌ها نیستید، بلکه تنها گزینه نجاتید، ادرکنی.

Site Footer